top of page
fea6b03c-0cc2-41f4-8c7c-256b2a3db2d8_750

MEHMET KAYA; 1949 yılında Bolu İli Göynük İlçesi Boyacılar Köyünde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde bitirdi. Hıfzını Kendisi gibi hafız olan babasında tamamladı.1964 yılında talim, tecvit ve tashih-i huruf dersi almak üzere İstanbul'a giderek Nuruosmaniye Camii Baş İmamı ve Fahri Kur'an Kursu Öğreticisi Hasan AKKUŞ Hoca efendi ile aynı Cami­ nin ikinci İmamı olan Enver Galip CEYLAN'dan ders aldı. Bu arada Ortao­ kul ve liseyi bitirdi .

1972-1973 ders yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine girdi. 1973 yılında Ankara Müftülüğünce açılan İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlık imtihanına girdi.Aynı yılın Mart ayında Çankaya Müftülüğü Seyranbağlan Zafertepe Camiinde Müezzin olarak göreve başladı. Haziran 1977 yılında fa­ külteyi bitirdi. Temmuz ayında Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan müftülük imtihanı kazanarak Çankırı Müftü yardımcısı olarak göreve başladı. Bir yıl süreyle il Müftülüğünü tedvirle Diyanet işleri Başkanlığınca görevlendirildi. 1979-1980 yıllan arasında vatani görevini tamamladı.

1980 yılı Eylül ayında Balıkesir İli Havran Müftülüğüne atandı.1981yılı Şubat ayında Diyanet İşleri Başkanlığınca Balıkesir İl Müftülüğünü tedvirle görevlendirildi. Bir yıl süreyle bu görevde kaldı. 1982 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan binci dönem yabancı dil kursuna katıldı. Kursu tamamladıktan sonra görev yeri olan Havran ilçesine döndü. 1984 yılında Isparta İli Yalvaç İlçesi Müftülüğüne tayin oldu. 1986 yılında Çorum ili Sungurlu Müftülüğüne atandı. Yaklaşık yedi yıl süreyle bu ilçede görev yaptı. Aynı za­ manda Sungurlu Lisesi ve Ticaret lisesinde İngilizce derslerine girdi. 1992 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurtdışı kadroları için açtığı ataşelik imtihanını kazanarak T.C. Hollanda Deventer Başkonsolosluğu nezdinde Din Hizmetleri Ataşesi olarak görev yaptı. 1997 yılında yurda dönerek bir süre Sungurlu ilçesinde görev yaptıktan sonra, o zaman Bolu'ya bağlı olan Yığılca ilçesinde Vaiz olarak görev yaptı. 2005 yılında Bilecik İli Gölpazarı İlçesine Müftü olarak atandı.2010 yılında Çankırı İli Şabanözü İlçesine atandı.2011 yılında tekrar Gölpazarı İlçesine atandı. 2012 yılında Malatya İli Doğanşehir İlçe Müftülüğüne atandı. 2014 yılında bu ilçeden emekli oldu.

 

Basılmaya Hazır Diğer Eserleri: Tevbe ve Önemi

Melekler ve Görevleri

Hz. Hatice (radıyallahü anha)

Eserleri;

Dua Kategorisi;

Peyg_Dilinden_Dualar_On.jpg

Peygamberimiz'in (s.a.v.)

Dilinden Dualar

Mehmet Kaya

bottom of page